לאט עם הטרנדים: הורים תנוחו
אלישיב רייכנר

לאט עם הטרנדים: הורים תנוחו

הורים, השנה פשוט תרפו. אל תפריעו למערכת לעבוד, ולילדים ללמוד. איש לא רוצה לכפות עליהם ערכים זרים, רק להסב להם הנאה תוך כדי לימוד החומר

אם הייתי יכול להוסיף עוד תכנית לתכניות הלימודים של שנת הלימודים החדשה, הייתי מוסיף תכנית להורים וקורא לה תכנית ההרגעה והאמון. כן. הורי ישראל. שתו כוס מים, ותירגעו בבקשה. אף מורה לא באמת מנסה לשטוף לילדים שלכם את המוח. עם קצת יותר ביטחון עצמי ומעט יותר אמון, תבינו ששום מערך שיעור או ספר לימוד חדש לא יכול לקחת מכם את הילדים שלכם. גם המחנך או המחנכת, לשנה או לשנתיים, כריזמטיים ככל שיהיו, לא יצליחו לערער את העובדה שאתם המחנכים הקבועים של ילדיכם. מחנכים שלא מתחלפים ושמחנכים את הילד בבית הספר האמתי של החיים, בבית שלכם.

גם אם הילד או הילדה יחשפו לתוכן לימודי שהם לא הכירו עד היום, ישמעו רעיון שהם לא שמעו בבית, ויכירו מורה מעולם פחות מוכר, זה לא יהיה אסון. בסוף היום הרי הם יחזרו הביתה, אליכם, המחנכים הראשיים. אתם, כך יש לקוות, הרי תהיו שם, תקשיבו להם, תדברו אתם, ואם יהיה צורך תזכירו ותסבירו שוב את תפיסת עולמכם.

נכון, דרושה התאמה בסיסית, בין הבית לבית הספר, וטוב שבית הספר בו ילדיכם מתחנכים, יחנך לתפיסת עולם דומה, פחות או יותר, לזו שלכם. נכון, אין עניין לחפש עימותים וגם לא לבלבל את הילדים, אבל, אם נהיה כנים, ברוב מוחלט של המקרים, אין באמת פערים גדולים.

וגם אם יש הבדלים קטנים פה ושם, בין משנת הבית למשנת בית הספר, תאמינו בילדים שלכם. הם חכמים יותר ממה שנדמה לנו. הם קולטים מהר ניואנסים, הם יודעים מאיזה בית הם הגיעו בבוקר ולאיזה בית הם חוזרים. תאמינו בהם שהם מסוגלים להתמודד עם מה שהם שומעים. תאמינו בהם שהם לא עלה נידף ברוח אלא הרבה יותר יציבים.

ותאמינו גם במורים ובמערכת החינוך. אף אחד לא מנסה לקלקל לכם את הילדים. אנשי החינוך שלנו הם אנשים נהדרים ומחנכים טובים. הם זקוקים רק לאמון שלכם, כדי לעשות את זה עוד יותר טוב.

תאמינו בילדים, תאמינו במורים, והכי חשוב, תאמינו בעצמכם.

 

מאמרים נוספים מאת אלישיב רייכנר

סיפור צריכים לקרוא מההתחלה, לא מהאמצע. כשמתחילים לקרוא מהאמצע, אי אפשר להבין. זה מה שקרה ליונתן יבין שהחליט משום מה, לקרוא רק חצי מגילה.

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.