לאט עם הטרנדים: מה עם שיעור פיננסי?
אבישי עברי

לאט עם הטרנדים: מה עם שיעור פיננסי?

מחקרים שערך אבישי עברי מוכיחים כי ילדיו לא זוכרים כלום מה"דגשים" בבית הספר ומוטב היה ללמד אותם התנהלות כלכלית נכונה למשל

למרות הנסיונות הנואשים של חלקים בתקשורת הישראלית לשכנע אותנו כי ההדתה משתוללת במערכת החינוך ועוד רגע כל תלמידינו יחטפו על ידי שטיפת המח של הימין המתנחלי, יצביעו בנט וילכו לגור בקראוון בשומרון – אנחנו יודעים שזה שטויות כי אלו הילדים שלנו שם ואנחנו יודעים מה הם יודעים (ובעיקר לא יודעים) על המסורת היהודית ובכלל. אז אין הדתה במערכת החינוך וחבל, אבל מה כן כדאי ללמד במערכת החינוך השנה?

מפתה לנקוב בשמם של מספר נושאים שהבורות בהם גדולה מהממוצע בשיח הישראלי, בראשם, ככל הנראה, יסודות הכלכלה המודרנית, אבל נשאלת השאלה מה הטעם? במילים אחרות, האם המערכת אכן מסוגלת ללמד את כל הדברים שאנחנו רוצים שהיא תלמד? התשובה היא לא.

הנתונים מוכרים לנו מהמחקרים והדו"חות, והמציאות מוכרת לנו מהווי היומיום של ילדינו: הם לא לומדים הרבה בבית הספר והמעט שכן, כך זה נראה לפעמים, נרכש למרות המערכת ולא בזכותה. הדברים ידועים: ההישגים במתמטיקה, גולת הכותרת וראש וראשון למקצועות ה"חשובים" שהמערכת מנסה להנחיל לתלמידיה, עומדים במקום או נסוגים. וזה מקצוע העומד מעבר לכל מחלוקת אידיאולוגית והמערכת הקדישה ומקדישה שנים לשיפור הנחלתו למשתמשי הקצה שלה. לשווא. מה נאמר על "מקצוע" שאיננו מקצוע כלל אלא "דגש", והמערכת אמורה להירתם לטובת הנחלתו יש מאין בהתראה קצרה ועל פי גחמה, כשבנוסף הוא עלול להימצא במרכזה של מחלוקת אידיאולוגית וחברתית גועשת (כמו למשל הנושא המרכזי האחרון של מע' החינוך: "איחוד ירושלים"?).

לאור המציאות העצובה נראה שהקורס החשוב ביותר לתלמידי ומורי מערכת החינוך בישראל הוא קורס "תורת המבחנים", תחום הידע העוסק באופן מיידי בבניית מבחנים ובאופן עמוק יותר בשאלה מהו ידע, כיצד אנו מודדים אותו ועד כמה אנחנו בטוחים שאנחנו "יודעים" את מה שאנחנו יודעים. המאמצים לשפר משמעותית את ידיעת האנגלית והמתמטיקה הבסיסית של כלל תלמידי ישראל ממילא מדשדשים כבר שנים, אולי הגיע הזמן לכיוון חדש ונועז. 

מאמרים נוספים מאת אבישי עברי

חוק המרכולים. שבוע שלם עסקה התקשורת אך ורק בחוק מוזר שנראה כל כך חשוב עד שחברי כנסת הוזעקו מביתם באמצע שבעת ימי אבלם על מנת להעביר אותו (או להתנגד להעברתו).

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון".

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.