זה הכל שאריות של חתונות
יונתן יבין

זה הכל שאריות של חתונות

ההכנות, השמלה, הדי ג'יי, ההתרגשות והזיוף- חתונה ממבט ראשון מזכירה ליונתן יבין את ההכנות לחתונה שלו וגם את החתונה הכפויה שלנו כאן, חילונים ודתיים, ערבים ויהודים, מזרחים ואשכנזים תחת אותה חופת שמיים

אני מחבב את התכנית "חתונה ממבט ראשון". ראשית, משום שאני אוהד את המגיש ומנת היתר עידו רוזנבלום (יש ערוץ שבו אין לו תכנית?). שנית, משום הרצון הטוב, גם אם המעט-פטרוני, להביא לרווקים ורווקות מבולבלים מהמגזר החופשי-ליברלי (דתיים לא יסכימו להשתתף בחתונה שאינה כדמו"י) את המזור הנבוב שמגולם בצעידה אל החופה, שהרי חתונה היא תחנת חובה בדרך אל האושר, יודעת כל רווקה גלמודה, ואף זוג ממורמר ומתקוטט לא ישכנע אותה אחרת.

הוויתור על קידושין בתכנית מעורר בי רגשות מעורבים. מצד אחד, וכמי שהתחתן בטקס יהודי אלטרנטיבי, יפה בעיני שהצופים נחשפים ל"ברית זוגיות" כזו, שהם רואים שזוג מתאחד אחרת והשמיים לא נקרעים. מצד שני, ה"חתונה" הזו עצמה נראית כמו רווק תל אביבי שרוצה ומתחרט, שאוהב ועוזב, שרוצה ללכת עם ולהרגיש בלי. זו חתונה, אבל לא עד הסוף, לא ממש, בכאילו. אז בשביל מה זה טוב?

אין חילופי טבעות, אין כתובה, אין התחייבות אמתית, זו תכנית שמבוססת על בלוף. אחד ה"חתנים" אפילו סרב לשבור את הכוס, ואביה של אחת ה"כלות" סרב להגיע לטקס. מפיקי התכנית ודאי ויתרו על החלק של הקידושין כדי לא לסבך את המשתתפים עם הרבנות, וחשוב מכך: כדי לא לעצבן את הצופים. כי בלונדון יש אולי טלוויזיה מצוינת, כפי שכתב חנוך לוין, אבל בישראל יש טלוויזיה מפוחדת.

--

ויחד עם זאת, יש בתכנית הזו רגעים מסקרנים, משום שחרדתם של המאורסים הטריים כנה ואמתית, והם מדברים את אשר על לבם, אין להם קיבולת נפשית לזייף רגשות ולהפגין משחק חובבני. התכנית הזו גורמת לצופה (לפחות לי) לדמיין איך הייתי נוהג במצבם, ולדעתי היא גם מזכירה לנשואים שבינינו את ההכנות הקדחתניות לחתונה שלנו, מהתקליטנית והחליפה ועד לקייטרינג ומסיבת הרווקים, שנשטפה בכמויות זהות של אלכוהול וגסות רוח.

יש הרבה דברים שאני לא קונה בה, כמו את חבורת המומחים שמתיימרת להתאים באופן "מדעי" שני זרים זה לזה. וכמו בכל ריאליטי, גם כאן מותחים מדי את היריעה ברגעי מתח מלאכותיים. יש בה גם תמיכה גלויה בתעשיית החתונות המושחתת, שגוזלת מזוגות צעירים רבבות שקלים (אם הם רוצים להתחתן במקום הנכון ובעונה הנכונה ועם הקייטרינג הנכון ובשמלה הנכונה), השקעה שהאורחים הממורמרים נדרשים לכסות. אפשר היה לנצל את התכנית כדי לנעוץ סיכה בבלון הזה.

--

מחשבות נוגות עולות בי גם באשר למה היה קורה אילו היו לוקחים אותנו, פלגים-פלגים באוכלוסייה, חילונים וסרוגים וחרדים וערבים, ומכריחים אותנו לחיות זה עם זה בשלום, לשם שינוי. ומי שלא מצליח – מפסיד את הפרס הגדול: הבית. רגע, נדמה לי שבעצם אנחנו חיים בריאליטי כזה. הבעיה היא שהמנחה שלנו הוא לא עדו רוזנבלום, ונדמה לי גם שהוא מנסה לגרום לנו להתגרש דווקא, ובכל דרך אפשרית.

אני חושב שנמשיך להתקוטט עד שהשלטון המסכסך הזה יתחלף, וכולי תקווה שעוד יישארו די רגשות כדי שנחזור לחיות יחד מתוך כבוד להשקפות שמנוגדות לאלה שלנו. מן המפורסמות היא שרק ממשלות הימין מסוגלות לעשות שלום עם מדינות ערב; נכון לא פחות, לדעתי, שרק ממשלות השמאל מסוגלות להשכין שלום בינינו לבין עצמנו.

מאמרים נוספים מאת יונתן יבין

אם תשאלו את החילוני הממוצע מה הם "ימי בין המצרים" ועל שום מה הם, הוא יביט בכם בעייפות של חום יולי-אוגוסט (למניינם) וישיב בחן טיפוסי: "אה?" עיניו תתגלגלנה ממעל ותיעצרנה כבויות ומזוגגות, פיו יי

מאמרים נוספים בנושאים דומים:

ד"ר גדי טאוב בוחר בהנרי קיסינג'ר: האיש שהפנה את המלחמה לנתיב שבו יתרונה של ארצות הברית יכול היה רק להתגבר, למרות חולשתה בשל ויטנאם.

עוד רגע קט בתי הספר יפתחו שוב את שעריהם ומאות אלפי תלמידים ישובו לשנת לימודים נוספת או יתחילו אותה לראשונה.